Aşk kalıcı olabilir mi?

Evlilikte kritik üç dönemdönem. Kadın erkek ilişkilerinde en kritik soru, aşk kalıcı olabilir mi?Aşk kalıcı olabilir mi?

Aşk kalıcı olabilir mi?

Siz aşkınızın kalıcı olduğuna inanıyor musunuz? Aşık olmayı sihirli bir duyguduygu olarak tanımlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu soruya bakın nasıl cevapcevap veriyor. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Nesil Yayınlarından okuyucusuyla buluşan “Kadın Psikolojisi” kitabında kadına dair önemli değerlendirmelerde bulunuyor. Rektör Tarhan bu önemli yapıtında aşkı da irdeliyor…

Kadın Psikolojisi kitabında Tarhan; “Kadın erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerek. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci döneme kişilikkişilik ve güç çatışması yaşanmaya başlar. Taraflar akıllı veya şanslı iseler üçüncü dönemdönem olan bağlılıkbağlılık aşamasına geçerler. Evlilikte aşkın yani romantik duyguların devam etmesi iyi ilişki kurmaya bağlıdır. Bunun için aşkaşk iyi ilişkinin sebebi değil sonucudur. Aşık olmak sihirli bir duyguduygu yaşamaktır. Bu iki ayrı kişinin bir olması demektir. Bu duyguduygu karşılıklı olarak beklentileri yükseltir.

Erkek kadının kendisi gibi düşünüp davranmasını beklerken kadın da erkekten aynı şeyi ister. Aşıklar, yara almaya başlayan bu ilişkiyi düzeltmek için birbirlerine gereken zamanı ayırmazlar veya iletişimiletişim biçimlerini düzeltmezlerse, beklentileri hayalhayal kırıklığına dönüşür. Bunun sonucunda suçlayıcı, yargılayıcı, hoşgörüsüz, zorlayıcı ve bağışlaması olmayan çatışmalar yaşanır. Her aşık, kendine aşkı kalıcı kılan kritik soruları sormalıdır. “Nedenneden aramızda çatışmaçatışma oluyor, bu çatışmanın arka planında ne var?” türünden sorurla cevapcevap bekleyen sorulardır. Mutlu olamayan çiftler, karşı cinsin gizli kalmış farklarını anladığında sevgisevgi ve iyi niyetin de yardımıyla sorunlarını kolaylıkla çözebilir.”

Prof. Dr. Nevzat TARHAN

Referansreferanshttps://www.e-psikiyatriPsikiyatri.com/ask-kalici-olabilir-mi

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol