Anti Sosyal Kisilik Bozuklugu (Psikopat veya Sosyopat Kisilikler)

Neredeyse her insan özellikle duygusalduygusal olanlar bir dönemdönem için toplumtoplum inançlarina ve degerlerine ters düsen davranislarda bulunurlar. Bu davranislarin önemli bir bölümü, bireylerin içsel çatismalarindan ya da biyolojikbiyolojik zeminli ruhsalruhsal bozuluklarindan kaynaklanan ikincilikincil klinikKlinik belirtiler olabildigi gibi, politik ya da ekonomik nedenlere bagli olarak ortaya çikan ve klinikKlinik psikiyatrinin kapsami disinda kalan olgulardan sebebli de olabilir fakat bu dönemler kimseyi tam anlamiyla bir psikopatpsikopat yapmaz.

Fkat gerçekgerçek anlamda psikopatpsikopat olanlar için  "antisosyal kisilik bozukluguKisilik Bozuklugu " basligi altinda zamanzaman zamanzaman evden kaçmaKaçma ve bazen geceyi disarda geçirme, bedenselBedensel kavgalara karisan ve çogu kez bunlari baslatan, bazen silah kullanabilen, baskalarini cinselcinsel iliskiye zorlayan, insanlara ve hayvaniara zalimce davranabilen, baskalarinin malina kasitli olarak zarar verebilen ya da yangin çikaran, sik yalanyalan söyleyen, hirsizlik yapabilen, bir iste sürekli çalisamayan ya da makul mazeret göstererneden zamanzaman zamanzaman isine gelmeyen, parasal sorumluluklarini üstlenemeyen, borçlarini ödemeyen, ailesinin geçimini düzenli olarak saglamayan,bir yerden digerine, bir isten digerine, hiçbir yerde tutunamadan dolasabilen, kendisinin ya da baskalarinin güvenligini hiçe sayareasma davranan, örnegin asiri sarhos ya da çok hizli araba kullanan, pismanlik ya da suçluluksuçluluk duyamayan, baskalarini ineitme ya da sömürmesine daima hakli gerekçeler bulan, bir çok insan incelenmektedi. Geçmiste,  "psikopat ",  "sosyopat " ve  "karakter bozuklugu " olarakda adlandirilmis olan bu durumdurum gelenekselgeleneksel olarak tedavitedavi edilemez olarak kabul edilmistir.

Hatta tedavitedavi sürecinde sabir ölçen bu hastalik grubu yinede popüler kültürKültür sayesinde en kapsamli bir biçimde incelenmis alanlardandir.

Isin asli bu insanlar toplumda her safhada görülebilen insanlarla yüzeysel fakat bencilbencil sorumsuz iliskiler kuran bir gruptur. Empatiden yoksun bir biçimde karsidakilerin duygularini ölçemedikleri gibi üzerine kendi isteklerine yönelik olarak karsidaki insanlara zarar verecek seylere dogru onlari yönlendirmislerdir. Sonraki yillarda psikopatpsikopat terimi giderek terk edilmis ve onun yerine, bu durumun kökeninin psikolojikpsikolojik olmaktan çok toplumsal oldugu varsayimindan esinlenerek sosyopatsosyopat terimi kullanilir olmustur.

Dahada temele inecek olursak

Biyolojikbiyolojik etmenlerin yasamin ilk yillarindaki bebek-anne iliskilerini de etkiledigi sanilmaktadir. Yapilan arastirmalar, antisosyal hastalarin çocukluklarinda ebeveyn figürleri tarafindan ihmal edilmis ya da onlarin kötüKötü davranisiarina maruz kalmis oldugunu göstermektedir. Bazilarina göre (Meloy, 1988), yapisal etmenler nedeniyle bu insanlarin bebekken sakinlestirilmelerinin zor olmasi, ebeveynleri ile karsilikli bir bagin olusumunu engellemektedir. Sorumlulugun anneye ya da bebege ait oldugu sorusu bir yana, kesin olan, bu insanlarin gelisim süreçleri içinde obje iliskisi sürekliligini ögrenememis olmalaridir. (Mahler ve arkadaslari, 1975). Narsisistik kisilikKisilik bozuklugunda oldugu gibi, bu insanlarda rahatlatici annenin içlestirilmis imgesinden yoksundurlar. Bu nedenle onlar da narsisistik kisiler gibi iddiali ve sismis bir benlikBenlik gelistirmislerdir. Ancak, narsisistik kisilerden çok önemli bir farklilik gösterirler. Kernberg (1975), narsisistik kisilerdeki sismis benligin, gerçek benlikBenlikgerçek benlikBenlik, idealideal benlikBenlik ve içlestirilmisideal objenin birbirine geçismesinden olustugunu anlatir. Psikopatkiside içlestirilen idealideal obje, saldirgan ve yabanci bir selfobjedir

{Meloy, 1988). Bir baska deyisle, psikopatide içlestirilen obje, yabanci, dolayisiyla güvenilmez ve bebege kötülük yapabilecek bir ebeveyn ile yasanmis olanlari yansitir. Büyük bir olasilikla, bebegin kendi yasantilarinin izlerini tasir.Temel güvenin yani sira anne sevgisini de hiç yasayamamis olma, psikopatpsikopat kisinin sonraki gelisimindeki agir sonuçlari beraberinde getirir. Içlestirme sürecindeki bu önemli aksaklik süperego gelisimini de önemli ölçüde engelleyeceginden, insanligin temel niteliklerinden yoksun ve tek deger sistemi saldirgan güç gösterileriyle sinirlarran bir varligin ortaya çikmasina nedenneden olur.

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol