Bagimli Kisilik Bozuklugu

Bagimlilik nedir? Özgür kovboylar ve narsist\nhavali film karakterlerinin veya bireysel gelismeyi özendiren bagimsiz insan temasina agirlik veren hakim Bati kültürü ve onu takip eden popüler akimlarin zaman zamanzaman abartili yorumlamalarla bu saorunun sürekli gündemde kalmasina katkida bulunmaktadir. Insan ne kadar bagimsiz bir karakterse\no kadar mi basarilidir? veya alkolalkol sigara gibi kimseye zarari olamyan küçük\nbagimliliklar gerçekten havali midir? Oysa tümden\nbagimsiz olma aslinda pek de arzuarzu edilebilecek bir durumdurum degildir, zaten gerçeklestirilmesi de mümkün degildir. Baskalarinin yakinligi, destegi ve begenisi insanin\nvarolusuna anlam veren önemli yasam destegi kaynaklaridir. Ancak her insanda dogal olarak var olan bu ihtiyaçlar bazi kisilerde\nasiri oranlarda yasanarak patolojik bir niteliknitelik kazanir.Aslinda çogu psikolojikpsikolojik rahatsizlik\nböyledir özelliklerimiz gereginden fazla hassaslasinca patolojik niteliknitelik\nkazanir... Bagimlilik\nkonusuna gelince aslinda yoksunlugunda olumsuzluga ugradigimiz hersey\nbagimliligimizdir. Fakat bu bagimliliklarin gerçekten gerekli olup olmadigi bu\nbagimliligin gerekli mi yoksa zararlimi oldugunu söyler.

\n\n

Esasinda bakmamiz gereken yer bagimliligin arka planinda ne yatar nedenneden\nbagimli oluruz?. Klasik psikanalizin vaktiyle açikladigi ve çogu kisinin yeterince emzirilmedigin için sigara içiyorsun gibi komik\nyorumlarin kaynagi olan oral karakterKarakter terimi bagimligin,\npsikoseksüel gelisimin oralOral dönemindeki bozuk anne-çocukçocuk iliskilerinden\nkaynaklandigi biçiminde tanimlanirdi\nfakat bu görüsler günümüzde fazla yandas\nbulmaz.Ypailan çalismalar daha çok bagimlilik egiliminin, gelisim seviyelerinde her asamada anne tarafindan pekistIrilmenin bu kisilikKisilik bozukluguna zeminzemin olusturdugu görüsüne yakindir. Yani annemizle iliskimize\ndayali olarak her insanda farkli\noranlarda bagimlilik egilimi olusur.

\n\n

Fakat bagimlilik o derece hayatimizin alisilmis bir ögesidir ki sorunsorun\nkaynagi oldugu pek farkedilmez. Hatta baska nedenlerle psikiyatrik tedavitedavi için\nbasvuran kisilerin çogunda bagimlilik egilimlerine iliskin çatismalar\ngözlemlenir. Bagimli kisi, olagan günlük kararlarini bile baskalarinin\ntavsiyesi ve destegi olmadan veremez. Hangi iste çalisacagi ya da\nnerede yasayacagi gibi konularda ise kararlari tümden baskalarina birakir. Baskalarinin görüslerine içinden katilmadigi\ndurumlarda kendi görüsünü açiklamaz ve onlarin düsüncelerine katilir.\nKendiyle ilgili islere baslamakta güçlük çektigi halde, baskalarina kendini sevdirrnek için, hoslanmasa bile, onlarin islerine\nkosar.Yalnizliktan çok korkar ve yalniz kalmamak için her seye katlanir.Sürekli\nolarak terk edilme korkulari içindedir. Elestirildiginde

\n\n

kolayca yikilir. Bagimli kisiler genellikle, bagimsizligin kötüKötü sonuçlar\nverecegini savunan ebeveynin ve özellikle, çocuklarinin yasamina fazla giren annelerin ürünüdürler. Benzer sekilde ayrilik anksiyetesi yasayan borderline kisiler yogun bir panikpanik yasayarakkendine\ndönük yikici davranislar gösterirken bagimli kisi böyle durumlarda genellikle oturup aglar. Bunun temelindeki niteliksel farki\nanlarsak mevzu daha kolay ayirimi yapilir hale gelir. Ayni durumdurum için\nborderlinenin verdigi tepkitepki bir sonuçtur hislerini yansitir fakat bagimli\nkisiler aglayip ilgiilgi çekerek yarayi \nkapatmaya yönelik tepkitepki verirler. Bu fark biz terapistlere hem ayirimli\ntaninin hem terapinin seçimi ve gidisatinin kopyasini verir.

\n

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol