Bi BILINÇ Bi FIKIR

Yaratma\ngücüne sahip bir iradeirade, ya da bilinç bir hiçlikte, hiçbir insanin aklinin\nbilmediginde, görmediginde ve anlamlandiramadiginda mekâni ve onun gölgesi olan\nzamani yaratti, kisacasi evreni. Var ettigi ve etmedigi her seyi ise belli\nnedenlere bagladi. Her maddeyi degisken veya sabit bir çesit davranis\npsikolojisine baglayarak yaratti. Her ne kadar anlamaya gücümüz yetmese de bunu\nyapan da bir psikolojiyle yapti yani her seyin kendi içyapisinin psikolojisi\nvarsa oda öyle olmaliydi. Biz bu davranis biçimlerine farkli isimler koyduk,\nfelsefe dedik birbirinden ayirdik, bilimbilim dedik tekrar bir araya getirerek bilimbilim\nfelsefesi dedik. Fakat her varligin aslinda belli bir psikolojide yani kendi\nçalisma yapisini da zamanla sekillendigini unuttuk. Evet, bugün her seyin\nbasinda  her bilimin atasi kabul edilen matematik ve onu sekillendiren\nfelsefe dâhidâhi bir çesit psikolojiyle yani sebep baglantilarina temellendirilmis ya\nda bu baglantilardan türemis yasamsal kaynakli sorunlara karsi bî’fikirle ve\nonlar karsisinda savunmasavunma tepkisiyle olusturulmustu. Bu bilimleri\nolusturanlardan sonra gelen insanlar olarak baska bir deyisle bu ilk düsünen\ninsanlarin ürettiklerini devam ettirenler olarak bilimlerimizi, binalarimizi,\nteklonojimizi hatta hayatimizi bunlarin üstüne kurduk fakat temelde bu\nbilgilerin onlarin psikolojisiyle paralel olusan varsayimlardan çiktigini\nunutup kanun kabul ettik. Belki de bu sayede daha kavramKavram olarak bilmedigimiz ve\nanlamadigimiz evreni sekillendirir olduk ama yine psikolojiyi kanunlarimizla\ngöz ardi ettigimizden, bakisimizi duygularimizin çok etkiledigini\nunuttugumuzdan olsa gerek kendi küçük evrenimizi giderek çigrindan çikarmaya\nbozmaya basladik.

\n\n

Bugün ise çogu akademisyen psikolojiye sadece insani\nruh bilimi olarak bakmakta ve de öyle sinirlandirmaktadir. Evet, insan\npsikolojisi müskül oldugu ve zamanla degistigi için asla bütün olarak\nanlasilamayacak ve arastirmasi bitmeyecektir. Lakin psikolojipsikoloji bundan ibaret\ndegildir; içinde yasadigimiz kullanilan, yasanilan alanin; zamanzaman içinde ki\ndegisiminin özü tam anlamiyla bilinmeden insan psikolojisi de asla bütünüyle\nanlasilamayacaktir temel özler anlandikça biraz daha anlayabilecegiz. Psikolojipsikoloji\nsadece yasayanlarin hâl bilimi olmaktan ibaret degildir. Canlilar degisken\npsikolojiye sahip olanlardir bu yüzden dikkatdikkat çeker fakat canli olmayanlarin da\nbizden daha statikstatik olsa da bir psikolojisi vardir. Bugün bizim sosyal bilimlersosyal bilimler,\ndil bilimleri gibi ad olarak bildigimiz bilimler zaten insanligin ortak mirasi\nolarak çikmistir ve bundan dolayi insan psikolojisi ve toplumtoplum psikolojisiyle\nbagli olarak incelenmelidir. Bunun yaninda fen ve matematik bilimleri dedigimiz\nbilimler ise insanin; hareketHareket yetenegi olmayan cansiz psikolojisini yani evreni\nanlama çabasini isleyen bilimlerdir. Diger bir deyisle bu bilimler psikolojinin\nyan dallaridir ve psikolojiyle bir bütün halinde arastirilmali ve birlikte\nanlasilmalidir ki bu agir agir kendi devrînde isleyen olaylari kendi aktif\npsikolojimizle degisken hale getirmeyip dogal düzenlerini bozmadan\nbilimlerimizi ve teknolojimizin ilerletmeye, bunlari evrenevren odakli uyarlamaya\nkendimizi de evrene göre olmasi gereken canli dogamiza uyarlamaya imkân\nbulabilelim. Kisaca evreni rahatimiza göre sekillendirmeye degil evrenin\nduragan degisimine biz adapte olmaya çalismaliyiz ki türümüzün ömrü boyunca\nhuzuru bulabilelim.

\n\n

Günümüz dünyasinda ise böyle bir anlayisi yaymak\nöncelikle akademikakademik bir egitim daha sonrasinda genis çapli arastirmalarla mümkün\nolacaktir. Ancak sistemSistem tarafindan kaliplastirilmis ve yüzeysellestirilmis\nüniversite anlayisinda böyle derinlemesine ve sorgulayici bir akademikakademik\negitimden bahsetmek zorlasmistir. Bu perspektife sahip üniversiteler ile hem bu\nbilim tarzinda hem de sorgulanmamaya alisilmis derin konular üzerine düsünülüp,\narastirmalar yürütülüp elde edilen sonuçlar ile toplumtoplum yararina harekete geçmek\nmümkün olabilir.  Ne yazik ki kendi arastirma paradigmasini digerlerinden\ntamamen ayri tutabilen üniversiteÜniversite kalmamis bu tarz bakis açisina sahip olan\nakademisyenlerse üniversitelerin tutumuna bagli olarak azalmakta. Bunun önüne\ngeçmekse ancak kendi not defterlerimizi yazilmis kitaplardan ayri tutup ilerde\nonlari ders kitabi haline getirmekle mümkün. Böylelikle gençligin merakindan\ngelen heyecani meslegin tecrübesiyle birlestirip sonsuz çesit bilgibilgi elde\nedebiliriz. Kisacasi gelecege dair endiseniz varsa sizde kendi biliminizi üretmelisiniz.

\n\n* Bî’FIKIRFikir kelimesi yazi boyunca o anan ki muhatap oldugumuz olusumu tam olarak\nanlamis olmasak bile hakkinda biraz bilgimiz oldugu halleri ifade ediyor

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol