HAYATIMIZDA VAR OLAN ÜZÜNTÜ

Üzülmek, duygusalduygusal ifadenin olumsuz bir seklidir. Kisiye göre nedenleri, etkisi, insanda var olma süreci degisen, disa yansimasi farkli gözlenen, bilissel ve çevreçevre uyaranlarla meydana gelen, kisinin üzüntüsü, çevresinden bile fark edilecek sekilde olmasi ve kendisinin de engelengel olamadigi ruhruh hali,  mutlulugun tam tersi olan üzüntüÜzüntü, ne kadar hakli sebebi olursa olsun yasanmasi insana kötüKötü gelen, istenmeyen psikolojikpsikolojik bir durumdur. 
Üzülmek ve kederin çoklugu ve sürekliligi saglik açisindan oldukça önemlidir. Üzüntünün, vücuda olan tesirleri sürekli olursa, sik sik  olursa hastaliklara davetiye çikarilmis olur. Üzüntünün insanlarda bu sekilde sürekliligi bir süreden sonra aliskanliga dönebilir. DSM V’de yapilan tanilarda da belirli sürelerde devam eden üzüntüler hastalik belirtisi olarak degerlendirilmektedir.
Örnegin depresyondepresyon tanisinda oldukça önemlidir üzüntüÜzüntü, yasamdan zevk almama, mutsuz ve kederli olma, hayata karamsar bakma, üzüntülü, umutsuzlukumutsuzluk içinde düsünme ve suçlu hissetmehissetme duygulari içerir. Bu duygulari içeren özelliklerde bedenselBedensel, ruhsalruhsal ve sosyal islevselligini olumsuz yönde etkilemektedir 
 Üzüntünün ortaya çikis sebebi, kisiye göre degismektedir. Kimi insanda kaybedilen aileaile yakini üzüntüÜzüntü sebebi olurken, kimisinde kazanamadigi bir sinav, etrafindaki insanlardan birinin tek bir lafi, yüzündeki sivilce, sevgilisinden veya esinden ayrilma v.b. gibi aklimiza gelebilecek bir çok etkenetken üzüntüÜzüntü olusumunda nedenneden olabilmektedir. Bu durumdurum, sebep-sonuç iliskisi açisindan uyaricinin dozu  bu dozun siddeti ve sürekliligi ile artis gösteren kisinin  verdigi tepkiye orantili cevabin etkietki siddetine,  büyüklügüne göre; üzüntüÜzüntü veya biraz daha derin üzüntüÜzüntü olan keder veya derin ve sürekli üzüntüÜzüntü olan depresyondepresyon seklinde kendini gösterir. Bu konuda bir çok çalismalar yapilmis, suni olarak üzüntüÜzüntü olusturulan hastalarda beynin; limbik, parlimbik, talamustalamus, caudates ve putenan bölgelerinde aktiflik oldugu gözlenmistir. Geçici olarak üzüntülü halin limbik sistemde etkietki daha tesbit edilmistir.
Kisaca üzülmektense bu üzülme noktasindan çikmak ve saglik için ne kadar önemli oldugunun  irdelenmesi ve bu ruhtan çikmasi oldukça önemli oldugu ortaya çikmaktadir.

DSM-V-TR, Tani Ölçütleri Basvuru El Kitabi (Çev.Ertugrul Köroglu), Hekimler Yayin Birligi, Ankara,  2014.

Dünya Saglik Örgütü, 2001, The World Health Report 2001-Mental Healthmental health: New Understandingunderstanding, New Hope. WHOWHO: 2001 Raporu.
Aysel Sari

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol