Insan beyinin iki yarim küresinide kullanabilir mi veya her ikisinin özelligini tasiyabilir mi

 
\n
\nMultidisipliner yaklasimdan önce nörobiyolojide beyinin her kisimi için\nayri bir görevi oldugu düsünülüp bunlar tespit ediliyor Broca alaniBroca Alani Wernicke\nalani gibi tanimlar olusturup duydugunu anlamaanlama mantikli konusabilme veya görmeGörme\niçin oksipital lobe sorumlu tutulup siniflandiriliyordu.
\n
\nBu görüsün ilhamilham kaynagi ise kafasina bir demir çubuk saplandigi halde\nhayatta kalmayi basaran Pineas Gage idi kendisi beyninde belli bir alanalan tamamen\ntahrip olmasina ragmen yasiyor ve sorunsorun yasamiyordu bu ilginç durumdurum incelenirken.\nHayati fonksiyonlari sorunsuz çalisan bu adamin karakterKarakter olarak daha agresif ve\nküfürbaz gibi degistigi gözlemlendi ve tahrip olan kisim kisilikKisilik ile\niliskilendirildi.
\n
\nBu bakis açisi büyük oranda dogru idi fakat kafamizi karistiran baska bir\ndurum vardi. Plasticity bu terimterim yada durumdurum sunu içeriyordu vücudun veya beynin\nbir kisiminin tahrip oldugu durumlarda kalan kisimlar tahrip olan kisimin\ngörevlerini üstlenmeye çalisiyorlardi. Örnegin Ibrahim Tatlises beyninin bir\nyarim küresini yitirmesine ragmen hayatina devam edebiliyor çünkü beyni bu\ndurumu karsilayip tahrip olan kisimin görevlerini kalan kisimlara dagitabildi. 
\nYani burada anlamamiz gereken beyinin bazi kisimlari yogun olarak belli\ngörevlerle ilgilensede yeni bulgularla birlikte beyinbeyin her konuda bir bütün\nhalinde çalisip kisimlarin hepsi birbirine yardim ederler bu sebeble ayirim\nyapmak aslinda sadece yogun olan bölgeyi tespit etmektir. Bizler zaten her\ndurumda beyinin iki yarim kuresinide kullaniriz. 
\nKarakter yansitma konusuna gelince ise genel olarak bilinen duygusalduygusal ve\nmantik içeren kisimlar aslinda karakterimizi yansitiyor gibi düsünmek yanlis\nolur bu yine beyinin görev olarak yogunlastigi ve mantik duygusalduygusal is için\nkullandigi kisimlardir bizim karakterimiz ve anda gereken durumlara göre biz o\nparçalari daha aktif kullaniriz . Böylelikle aslinda beyinin sahip oldugu her\nseyi her zamanzaman ve her durumda kullaniriz demek en dogru tutumtutum olacaktir.

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol