Kaçingan Kisilik Bozuklugu

Kaçingan kisilikli insanlar, aslinda sanildigi gibi asosyalasosyal tercihleri olan sorunlu kimseler degillerdir sadece çok istedikleri halde baskalariyla yakinlik kurmaktan korkarlar. Yenilginin getirecegi küçük düsme ve reddedilmenin acisini yasama korkusu, onlari insanlardan ve sosyal\niliskilerden uzak tutar hatta bazilari için kaliteli entellektüelentellektüel bir dönüsümde\nmümkündür fakat yinede bagimli kisilikKisilik videosunda bahsettigimiz gibi her\ninsanin baska insanlar tarafinda ilgiilgi ve onaylanmaya ihtiyaci vardir. Fakat bu\nihtiyaç kaçingan kisilerde endiseye sebeb olarak sosyal temasin artmasina nedenneden olacagi\ndüsüncesiyle, islerinde terfi ettiklerinde tedirginlik yasar, hatta verilen yeni görevi reddedebilirler. Utangaç ve silik görünümleri nedeniyle insanlara yaklasma\nisteklerini ilk bakista anlamak mümkün olmaz. Birinci dereceden\nakrabalari disinda yakin arkadaslari yoktur. Insanlara ancak\nkendilerinden hoslanildigi belli edildiginde yaklasabilirler. Aptalca bir sey söyleme ya da sorulanlara cevapcevap veremerne korkusuyla\ntopluluklarda suskun kalmayi yeglerler. Baskalarinin önünde yüzlerinin kizaracagindan, aglayacaklarindan ya da benzer endise belirtilerini yasayacaklarindan korkarlar.\nSiradan bile olsa, alisilageldikleri rutininin disinda kalan olaylar\nonlara ürkütücü gelir. Kaçingan kisiligi sizoidSizoid kisilikten ayiran temel özellik, sizoid tipteki kisilerin iliski ya da ailelerinin bir parçasi olma\nistegi de duymamalari ve insan yakinligindan zevk almamalaridir. SizoidSizoid kisi yalnizligi seçer, sevinçsevinç ya da kizginlikKizginlik gibi güçlü\nduygulari ender yasar, övgü ya da elestiriye kayitsizdir, cinselcinsel\nberaberlik istegi ya çok zayiftir ya da yoktur. Bakislari donuk, yüzü\nifadesizdir; mimikler ve el-kol hareketleri ender görülür. Tani kategorisi olarak kaçingan kisilikKisilik\", yeterli kuramsal\ntemelden yoksun oldugu ve sizoid kisilikKisilikSizoid KisilikKisilik tanisiyla ayriminin çok iyi yapilamamasi gibi gerekçelerle elestiriye ugramistir Fakat yapilan bazi diger arastirmalarda, bu iki\nkategori arasinda düsük bir korelasyonKorelasyon oldugu ve kaçingan kisilikKisilik belirtilerinin, daha çok bagimli kisilik belirtileriyle benzerlikler gösterdigi izlenimi\nedinilmistir bu sebele aralarinda ki\nfarklarin üzerinde duruyoruz.

\n\n

 

\n\n

Ayrica bazilarina göre, kaçingan kisilikKisilik basligi altinda tanimlananlar, psikanalitikPsikanalitik bir kavramKavram olan\n\"fobik karakterKarakter\" ile ve bu özellikleri narsisistik kisiligin utangaç tipiyle bazi ortak özellikler\ngöstermektedir. Ancak, onlarda görülen ve sessizce yasanan büyüklük iddialari kaçingan kisilerde yoktur. kaçingan kisiliklere toplumtoplum içinde her zamanzaman rastlanir içine kapanik insan olarak tanimlanir hatta genellikle toplumumuz için\nsaygi duyulan bir kisiliktir, ama\npsikiyatri uygulamalari içinde\nincelendiginde tek basina önön plana alinmasi olagan olmasada bazi insanlarin\nsorumluluktan kaçmaya yapisal· bir egilimle dogduklari ve bunun, bazi kisilerde kisiligin tümünü kapsayan bir tarza dönüsebildigi bu sebebten Kagan ve\narkadaslarinin yaptiklari çalismalara göre, bir karakter özelligi olarak utangaçlikUtangaçlik, genetikGenetik-yapisal bir\nzemin üzerinde belirli çevresel etmenlerin etkisi sonucu olusur.

\n\n

Bu bulgulara karsin, utangaçlikUtangaçlik ve\nkaçinma, anksiyeteyle ilgili her durumda oldugu gibi, her bireybirey\niçin tek basina ele alinarak incelenmesi gereken bir olgudur. Çünkü kaçinmaKaçinma ve utangaçlikUtangaçlik, kisiyi küçük\ndüsmekten, asagilanmaktan, redcledilmekten ve yenilgiden korur. UtangaçlikUtangaçlik, benligin tüm çiplakligiyla herkes tarafindan görülecegi korkusunu içerir. Bir baska\ndeyisle, bazi insanlar benliklerinin bir bölümünü baskalarindan sakli tutma ihtiyacindadirlar. Bu yönlerinin fark edilmesi\nonlari savunmasiz birakacagindan, buna nedenneden olabilecek durumlardan kaçininayi yeglerler. Anlayacaginiz bu onlarin sosya hayatta kalma mekanizmasi olmustur. Fakat Utanma, süperegonun yarattigi suçluluksuçluluk duygulari sonucu\nyasananlardan farklidir ve dogrudan egoya ait bir duygu oldugunudan dogaldir bu yüzden bir\nbozukluktan ziyade dogal duygumuzdur sorunsorun degildir terapi gerektirmez. Fakat\nbelli vakalar veya tutumtutum degistirmek için basvuranlar üzerinde ödeve dayali bdt\nterapiler vaya maruz birakma ile kisinin bu duyguyla barismasini saglamak\ngerekebilir.

\n

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol