Karabasan nedir

 Halk arasinda uykuda baski yapan mistik bir canli olarak bilinen karabasanKarabasan aslinda disarida olan bir varlik degil içimizde olan bir durumdur. 
Uykunun REMREM ve nonREM olmak üzere iki ana bölümü vardir ve REMREM de bilinç aktif ve hakim oldugundan görupte hatirladigimiz rüyalar bu kisimda görülür.

Fakat nonREM kisminda vücuda hakim olamayiz vücut felçFelç pozisyona girer ve gözler hariç hiç bir sinirimize aktif anlamda hükmedemeyiz zaten beyinde derin uykuda oldugu bu kisimda alakasiz ve kabusumsu daha bilinçaltinin yansidigi rüyalar görürüz. 
Iste tüm bu iki kisimdan REMREM sirasinda zaten uyanmaya hazir oldugunuzdan herhangi bir susama tuvalete gitme ters dönme nefessiz kalma durumlarinda uyanip sorunu çözebilirsiniz.

Fakat nonREM içinde zaten felçli benzeri bir durumda oldugunuzdan bu geri bildirim sinyallerini almakta güçlük yasarsiniz. Iste tam bununla alakali olarak da yüksek yastik veya düsük yastik kullananlar yatak basligi olmayip uykuUyku sirasinda kafasini bilmeyerek oradan sarkitanlar ve dahili bütün ters boyun hareketlerinde uyuyanlar nefessiz kalip son ana kadar fark etmeyip birden bu halde uyandiginda beyinbeyin tekrar vücutta hâkimiyet saglayana kadar hiç bir yeri hareketHareket ettiremiyoruz ve nefessiz de kaliyoruz. Sanki tam olarak birisi üzerimize oturup nefesimizi kesmis hareketimizi engellemis gibi. Iste bu durumdurum halk arasinda neredeyse bütün kültürlerde böyle benzer efsanelere sebep olmustur.

Isin komik ve güzel kismi bu halin geçmesi için sakince sabirla bir kaç dakika beklemeniz yeterlidir. Fakat insanlar bu esnada zaten yeniden baslat modunda olan beyine sürekli dualari bul komutu yolladigindan daha çok bocalama ve heyecanheyecan yasamaktadir. Hatta o hal geçince dualari söyleyebilmesine bambaska anlamlar yüklemesiyle olaylar bu benzer ramazan ve bayram günlerinde büyük çocuklarin küçük çocuklara anlattigi korkukorku hikayelerine dönmektedir. Buda kültürlerin olusumu hakkinda ve efsanelerin gelisimi hakkinda bizlere fikirFikir ve küük kopyalar veriyor.

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol