Paranoid Kisilik Bozuklugu

Insanlar\nhatta toplumtoplum gruplari dahi, içinde bulunduklari kosullardan dolayi geçici bir\nsüre için çevresindeki insanlarin kendini küçük düsürücü ya da tehdit edici\ndavranislarda bulunduguna inanabilir bu tarz dönemlerden geçmeleri normaldir.\nAncak paranoidParanoid kisilikKisilik bozuklugunda kültürel dönemlerden veya bulundugu grupgrup\ndinamiklerinden bagimsiz olarak bu durumdurum degismez hatta radikalRadikal sekilde\nsürdürülmeye çalisilir. Bunun sebebi belBel ki de ParanoidParanoid kisiligin baslica\nözelligi olan egoego sintonik oluslari yani kendini topluma yabanci uyumsuzUyumsuz olarak\nnitelemeleridir. ParanoidParanoid kisiler genellikle bitmek bilmeyen güvengüven\nsorulariyla sorulariyla darladiklari ailesinden veyada arkadaslari tarafindan\nyöneltilen arkadasligi bitirme isten çikarma gibi kritik tehditler üzerine psikolojiye\nbasvurur. fakat bu durumda bile kendilerinde psikolojikpsikolojik bir bozukluk\nolduguna inanmazlar ve terapi süresince herhangi bir geçerli dayanaklari\nolmaksizin ihanete ve haksiliga ugradiklarindan yakinirlar.

\n\n

 Siradan konusmalar ve olaylardan kendisini küçültücü\nya da tehdit edici anlamlar çikarir.Kendisine yönelik bir olayolay gerçekten\noldugunda ise hemence saldiriya geçerler dahasi bunu hayatlari boyunca asla\naffetmezler çünkü kendilerine ömürleri boyunca dayanak olacak bir malzeme\ngeçmistir. Baskalarina anlatacagindan korktugu için kendisiyle alakali konulari\nbaskasina anlatmaktan kaçinir.Hiç bir nedenneden olmadigi halde esinin ve ya\npartnerinin sadakatinden kuskuKusku duyabilir. Kisacasi farkinda olmadan yalniz\nkalmak için ellerinden geleni yaparlar.

\n\n

Bu sebeblede paranoidParanoid kisinin\niliskilerinde süreklilikSüreklilik yoktur. Yalnizca yasanan anan algilanir ve ona göre\ntepkiler verirler. Her iliskiye kuskularinin gerçeklesecegi beklentisiyle\nyaklasir. Dünyanin güvenilmez yabanci insanlarla  dolu oldugu inancindan kaynaklanan sürekli\nbir anksiyeteanksiyete yasarlar.(ogden1986)

\n\n

Paranoid\nkisinin yasantilari splittingsplitting(yarilma) üzerine kurulmus bir savunmasavunma sistemi\ntarafindan yönlendirilir yani onlar için sadece siyah ve beyaz iyi ve kötüKötü\nvardir. Bu kisiler bebeklikbebeklik döneminde sevgisevgi ve kizginligin ayni objede\nyasanabilecegini ögrenmeyip paranoidParanoid sizoidSizoid bir durumdurum içinde kitli\nkalmislardir. Mesela sevgisevgi ve nefretnefret duyguyu ayni insanda birlestirmeye\nçalistiginda nefretin egemenegemen olup sevgiyi yok edecegi korkusu endiseye sebeb\nolur. Bunun üstesinden gelebilmek için splittingsplitting yoluyla tüm kötülükleri dis\ndünyadaki insanlara yönlendirir. Böylece iç dünyasindaki “saldirgan ve onun\nkurbani” imgeleri distaki gerçekgerçek dünyaya yansitilarak yasanir.Dis dünyada\nsomutlastirdigi saldirganin kurban etmek istedikleri kisi olduguna ve kendini\nsürekli savunmasi gerektigine inanarak yasar. Dünyayi böyle algilayarak\nyasamasi paranoidParanoid kisinin içlestirilmis imgeleri arasinda ki gerilimin\nrahatlamasini saglar. Böylelikle gerilimGerilim gerçektende dis dünya ile kendi\narasinda yasanir.

\n\n

Paraonid\nsizoid kiside kilitli kalmis kiside benlikBenlik gelismesini tamamlayamamistir.  Bu nedenle simgesimge ve simgeleyenin ayirimi\nyapilamaz,” Hakkimda iyi düsünmedigini saniyorum”un yerini  “ Hakkimda iyi düsünmedigini biliyorum” alir.\n

\n\n

Diger\nyaygin savunmasavunma mekanizmasi Yansitma ve yansitmali özdeslesmedir (projective\nidentification) ParanoidParanoid kisi kendi içinde yasadigi tehdidi dis dünyadan\nkendisine yöneliyormusçasina yansitmakla da yetinmeyerek dis dünyadaki\ninsanlari denetimine alir. Tabi buna kimse yabanci degildir illaki ikili insan\niliskinizde bu savunmasavunma mekanizmasiyla sizi esir eden birisi olmustur. Fakat\nYansitmali özdeslesme mekanizmasi, paranoidParanoid kisilerde fazladan olarak kendi\ndisindaki insanlari patolojik sekilde kendi yazgisi kaderi için hayatindaymis gibi\ngörmesine nedenneden olur.

\n\n

Aslinda\ndiger insalari denetimdenetim altinda tutma ihtiyaci paranoidParanoid kisinin kisinin kendine\nolan saygisinin düsük olmasindan kaynaklanir. Kisiliginin derinlerinde\nkendisini zayif ve etkisiz bir varlik olarak algilandigindan dis dünyayi\nkarsisina almis mücadeleci özelözel bir insan oldugu duygusunu hissettirerek bu\ntarz duygularini önler. Boyun egmekten çok korktugu için bir insanin\nkendisine yaklasmasi üzerinde egemelik kurulacagi korkusu yasamasina nedne\nolur  Bu durumdurum zamaninda Freudunda söyledigi\ngibi edilginedilgin escinsel olma korkusu olarakta yasanabilir. Basarili sonuç\nveren terapi süreçlerinde yansitma mekanizmasinin altinda yasanan depresyonun\nkolayca farkedilebildigi birçok klinisyen tarafinda tespit edilmistir.

\n

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol