Sizoid sizofreni nedir

Aslinda toplumtoplum arasinda en çok bilinen sizofreni tipidir halüsinasyon ve sanrilar beyinde yer isgal eder. Bunlar ikinci üçüncü kisiler halinde baska birisi olarak görülür veya duyulurlar. Ortaya çikma için 20 li yaslar ve 40li yaslar kritiktir. Sebebi tam olarak kesfedilememesine ragmen asikar bir genetikGenetik temele sahiptir yine de her gen sahibinde ortaya çikmaz çevresel gereksinimlerin saglanmasi gerekir.

Hatta bazi hastalarda dönemsel sikinti yasadiklari zamanlarda kismen nüksedip sikinti geçtigi zamanzaman bu semptomlarin dindigide vaki olmustur.

Yine de bilimbilim henüz bu konuda sadece semptom dindirmekten öteye gidemeyip daha bir çok kesfedilmesi gereken iliskileri bulunan bir hastaliktir. Örnegin östrojenöstrojen hormonu ve hastalik geni sahiplerinin hastaligi ortaya çikarmasi arasinda negatif korelasyonKorelasyon bulunmus. Tedavide kullanilabilecegi düsünülmüs fakat nedenneden sonuç iliskisi henüz kesfedilmemistir. 
Ha birde bu hastalik sahiplerine broca ve wernicke alanlari üzerinde yani konusma ve duyarak anlamaanlama bölgeleri arasinda beyinsel aktivite analizi yapilmis ve sesSes duyduklarinda konusma alanlarinin aktif oldugu görülmüs. Böylelikle sizofreni'nin metafiziksel birsey olmadigi beyinle alakali oldugu kesin olarak anlasilmistir

Yorumlar


Henüz yorum yapılmadı. İlk sen ol